איזה מהפורטרטים צייר גבר ואיזו ציירה אישה?

נשים אמניות
בעקבות התעוררות התנועה הפמיניסטית, נערכה בשנת 1976 בלוס אנג'לס תערוכת ציורים של 83 נשים שכללה ציורי אומניות מארצות שונות ובסגנונות שונים שנוצרו בין השנים 1550 – ל 1950.                                                                         

בדרך כלל האומניות השתייכו לזרמים האמנותיים של תקופתן ולא ניתן להבחין ביצירות משהו משותף מבחינת הסגנון או איזושהי נקודת מבט משותפת וזאת, למרות שתנאי העבודה והסביבה שלהן היו שונות לחלוטין מתנאיהם של אמנים גברים.                                                                                                                                                  עד המאה ה 19 נשים לא הורשו ללמוד באקדמיות לאמנות ולרוב לא חתמו את שמותיהן על היצירות ועל פי העדויות הכתובות שנאספו – מעמדן היה קשה והן היו חשופות לפגיעות בצורות שונות. במאה ה 20 שמותיהן של אמניות נשים,היו ידועים ומוכרים כמו למשל: ג'ורג'יה אוקייף, סוניה דלוניי, נטליה גונצ'רובה, קטה קולביץ, ואחרות. אמנם, גם קודם לכן במאות 17, 18, 19 – היו כמה מהן ידועות, כמו: ארטימיסיה ג'נטילסקי, רוזה בונור, אך יחד עימן יצרו עוד עשרות רבות של אמניות בעלות הישגים יוצאי דופן, שרק לאחרונה נחשפו. ובודאי שישנן רבות שעד היום עוד לא זכה הקהל להכיר. לדוגמא, יצירותיה של מיכאלינה ווטייה לא זכו להופיע בתערוכה זו.

בסך הכל נכון לציין מבחינה היסטורית שאומניות לא נעדרו מההיסטוריה של האמנות אלא רק מהכתיבה והפרסום של תולדות האמנות.  המגמה הבולטת של חוקרי אמנות המסורתיים הייתה להאדיר את שמם של יוצרים נבחרים גברים שהטביעו את חותמם על ההיסטוריה של האמנות ובתוך כיוון זה, לא מפתיע שנעדר המחקר על התנאים החברתיים והחומריים שבהם התפתחו והתפרסמו אמנים ואמניות. למעשה אותו מוסד שהתעלם מכישרונה הנדיר (ומשתווה לואן דייק ורובנס ללא ספק), הוא שמופיע כיום עם תערוכה רטרוספקטיבית של אמנית דגולה זו.
אך השאלה מדוע חייהם ויצירתם של אמנים גברים הייתה מפורסמת וידועה לכל, והם זכו לשבחים ולתהילה על תרומתם לתרבות האנושית, ואילו נשים יוצרות לא זכו לכך – נותרת פתוחה. נשים מוכרות באמנות יותר כמודליסטיות והשראה לגברים אמנים שציירו אותן ערומות, תמימות, מתרחצות או לבושות. אך חייהן ויצירתן של נשים אמניות, נעדרו לחלוטין מספרי ההיסטוריה של האמנות.